A narancsbőr egy igen zavaró bőrelváltozás, amely főként nőknél gyakori, és számos tévhit ellenére a vékony testalkatúaknál is előfordul. A narancsbőr ellen sokan keresnek eredményes és hosszú távú megoldást. A célzott professzionális kezelések például a tűvel végzett mezoterápia egy hatékony és fájdalommentes eljárás, amely kiegészíthető otthoni terápiával, és masszázzsal. A kezelés sikerességéhez a páciens életmódváltozása is szükséges, így a helyes táplálkozás, az elegendő folyadékfogyasztás, illetve a testmozgás is elengedhetetlen a tartós és látványos eredményekhez.
Mi az a narancsbőr?
A narancsbőr (más néven cellulit) egy kellemetlen, és makacs bőrelváltozás. Általában nőknél gyakori, a húsz év feletti nők jelenős részénél (80-90 %-ban) – valamilyen formában, és mértékben előfordul. Férfiaknál viszont csak jóval ritkábban (kb. 10 %) tapasztalható. A nevét az eleinte kicsi, majd nagyobb dudoroknak és kitüremkedéseknek köszönheti, amelyek miatt a bőr a narancs héjához lesz hasonló. Maga az elváltozás a kötőszövet vizenyőjét, ödémáját jelenti, és a mikrocirkuláció zavarai miatt alakul ki. Hatására átrendeződnek a kötőszöveti rostok, a bőrben kitüremkedések alakulnak ki, és a bőr felszíne is egyenetlenné válik. Jellemzően fiatal korban a pubertás kor után jelentkezik, de idősebb korban is előfordulhat. Az enyhébb formája tudatos odafigyeléssel könnyebben legyőzhető.
Bár a narancsbőr az egészségre nem veszélyes, egyre gyakrabban kezelik betegségként, hiszen az érintettek lelkiállapotát, életminőségét negatívan befolyásolja. Az elhízás és a narancsbőr közötti összefüggést még nem sikerült megállapítani, hiszen az aktív életmódot folytató vékony személyeknél is előfordul. Ugyanakkor férfiak esetében még az elhízottaknál sem igazán jellemző.
Hol alakul ki a narancsbőr?
Nőknél általában a nagyobb zsírraktározású területeken, a fenéken, a combon, és a hason alakul ki, de a karon is előfordulhat. Férfiaknál például a nyak, és a has területe érintett.
Narancsbőr kialakulásának okai
A kialakulásának oka ismeretlen, a hátterében különféle problémák állhatnak, leggyakrabban például:
- vér- és nyirokkeringés zavarok
- anyagcsere zavarok, anyagcsere lassulás
- hormonális és genetikai okok
Ugyanakkor a mozgáshiány, a helytelen életmód (túlzott alkoholfogyasztás, táplálkozás, kevés folyadék, dohányzás, stb.), vagy a stressz is befolyásolhatja a kialakulását.
Mi befolyásolja a narancsbőr megjelenését?
A narancsbőr megjelenésére, és a súlyosbodására számos egyéb tényező is hatással van. Például az öregedési folyamat növeli a kialakulásának a kockázatát, és a bőr kollagén és elasztin tartalma is jelentősen csökken. Általában döntő okának a hormonális egyensúlyhiányt tartják, a kialakulásában leginkább az ösztrogén hormonnak van szerepe, amely a zsírszövet elrendeződéséért felel. A magas ösztrogénszint jobban hajlamosít, így gyakoribb várandósság, menopauza, hormonpótló terápia, vagy fogamzásgátló tabletta szedése esetén. Illetve a kötőszöveti gyengeség örökletes is lehet, és családi hajlam lehet a helytelen zsírlerakódásra.
Narancsbőr típusai
A narancsbőrnek több súlyossági fokozata van, megállapítására az ún. Nürberger – Müller féle skálát használják. Megítélése általában vizuálisan és tapintás útján történik. Súlyossági fokát ultrahang vizsgálattal állapítják meg, amely alapján meghatározható a páciens számára legmegfelelőbb kezelés.
Első stádium
Kezdetben a bőr felszíne még teljesen sima, az elváltozás álló és fekvő helyzetben sem látható. Egyedül a bőr széthúzásakor láthatóak a kis gödröcskék.
Második stádium
A második stádiumban a bőregyenetlenségek már álló helyzetben is szemmel láthatók, bár fekvő helyzetben a bőr kisimul.
Harmadik stádium
A harmadik stádiumban már fekvő és álló helyzetben is egyaránt látható a narancsbőr.
Hogyan előzhető meg a narancsbőr?
A napi rutin megváltoztatása, a rendszeres testmozgás segíthet a megelőzésben. Másrészt a sport által a bőr is feszesebb lesz, így a narancsbőr kevésbé lesz látható, míg a vékonyabb, megereszkedett bőrnél jóval feltűnőbb lehet.
Narancsbőr elleni tippek
A narancsbőr elleni védekezésben fontos szerepe van a megelőzésnek. A kialakulása és súlyosbodása sem egyik napról a másikra történik. Amit tehetünk, hogy lehetőleg kiküszöböljük a hajlamosító tényezőket. Igaz a genetikára nem lehetünk hatással, de már fiatalabb korban az aktívabb életmódra váltás, a helyesebb táplálkozásra való áttérés, vagy a hidratálás elősegíti, hogy a kötőszövet kellően erős és rugalmas maradjon. Itt elsősorban olyan egyszerű, mindenki által elvégezhető dolgokra kell gondolni, mint például autó helyett gyalogosan, és biciklivel való közlekedés, lift helyett lépcsőzés. Vagy rostban gazdag étrend bevezetése, a bevitt szénhidrát csökkentése, és naponta min. 2-3 l víz fogyasztása. Ugyanakkor a napi, a szervezet számára elengedhetetlen szénhidrát szükségletet minőségi szénhidrát forrásokkal ajánlott biztosítani. A sok sót és tartósítószert tartalmazó ételek elhagyása is segíthet, mivel ezek támogatják a folyadék visszatartást, ami duzzanatokat eredményez. Végül, de nem utolsó sorban, de a dohányzásról való leszokással is hatással lehetünk a narancsbőr megjelenésére. A cigarettafüst negatív hatással van a kollagén képződésre, és csökkenti a vérerek áramlását, amelynek hatására a kötőszövetek is könnyebben károsodnak.
Mi a legjobb narancsbőr ellen?
Hogy kinél mi a legjobb narancsbőr ellen, nem könnyű megválaszolni, hiszen a kialakulása is igen összetett. És bár sokan sokféle házi praktikával, és módszerrel (például drasztikus fogyókúrával) próbálkoznak, a kiváltó okát a legtöbb nem képes kezelni. Ugyanakkor a fogyókúra eredményeként a narancsbőr sem tűnik el, másrészt a bőrnek sem tesz jót. A masszázs az egyik legrégebbi módszer a narancsbőr ellen, a rendszeresen alkalmazott masszás technikák hatására javul a nyirokkeringés, és a bőrkontúr.
Narancsbőr elleni krémek
Az otthoni terápiában különféle krémek, és gélek szerepelnek, amelyek különféle összetevők kombinációját tartalmazzák. Átmenetileg javíthatják a vér és nyirokerek feszességét, és elősegíthetik a felesleges anyagcseretermékek eltávolítását, vagy a bőr feszességét. De önmagukban, csak krémek használatával nem valószínű a tartós eredmény.
Narancsbőr elleni kezelések
Mivel a bőrön át bejuttatott kozmetikai anyagok a megváltozott szövetet nem érik el, így önmagában nem kellően hatékonyak a narancsbőr ellen. A műtéti eljárások bár általában tartósabb eredményt hoznak, de az orvos esztétikai kezelésekhez képest jóval több kellemetlenséggel (például duzzanattal) járnak, és hosszabb gyógyulási idővel is számolni kell. Ugyanakkor léteznek cellulit masszázsgépek, amellyel a test különböző részein (pl. hason, csípőn, combon, felkaron) előforduló narancsbőr, és laza kötőszövet eredményesen kezelhető.
Narancsbőr elleni kezelés mezoterápiával
A mezoterápia egyike a legmodernebb bőrfiatalító és regeneráló eljárásoknak, és számos esztétikai problémára nyújt megoldást. A mezoterápiás cellulit kezelés egy biztonságos eljárás, bármilyen narancsbőrrel érintett területen alkalmazható fiataloknál és időseknél egyaránt. Általánosságban egy 4-6 alkalmas kezelés sorozat elvégzése szükséges. Fontos tudni, hogy a hatása nem végleges, ezért a további fenntartó kezelések mellett az életmódváltozás is elengedhetetlen. Mint minden kezelést, a narancsbőr elleni kezeléseket is orvosi konzultáció előzi meg, és a megfelelő eljárás kiválasztását a páciens aktuális egészségügyi állapota is befolyásolja.